google-site-verification: googlea352e7c5a8c72d39.html
Öne Çıkanlar selülit Acıbadem Üniversitesi millipiyango torbalanma FokTv

Bu haber kez okundu.

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi'ne Acen'den akradite

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, Hemşirelik Eğitiminde Akreditasyon Komisyonu/Accreditation Commission for Education in Nursing-(ACEN) tarafından akredite edildi. Fakülte böylece, uluslararası düzeyde akredite edilen Türkiye’nin ilk ve tek hemşirelik fakültesi olma özelliğini kazandı.

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Ferda Ocakçı, akreditasyonla birlikte, lisansüstü eğitimi hedefleyen öğrencilerin uluslararası alanda söz sahibi okullar tarafından kabul edilme şansının artacağını belirtti. Prof. Dr. Ocakçı, Avrupa ve ABD gibi ülkelerde çalışmak isteyenlerin önündeki iş olanaklarının da artacağını söyledi.

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi “Hemşirelik Programı”, dünyanın önemli akreditasyon kurumu olan Atlanta merkezli “Hemşirelik Eğitimi Akreditasyon Komisyonu” (ACEN) tarafından akredite oldu. Bu akreditasyonla birlikte, Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi öğrenci ve mezunları için yabancı ülkelerde akademik eğitim olanaklarının yanı sıra ABD ve Avrupa’daki sağlık kuruluşlarında iş imkânlarının kapıları da aralanıyor. Hemşirelik eğitiminde kaliteyi artırmayı amaçlayan gönüllü bağımsız değerlendirme kurumu ACEN tarafından akredite edilen ilk akademik kurum olan Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi, hemşirelik eğitiminde çıtayı bir üst düzeye taşıdı.

ACEN akreditasyonu ayrıca, mezuniyet sonrasında ABD’de çalışmak isteyenlere Ulusal Lisans Sınavlarına (NCLEX) girebilme hakkı da kazandıracak. Diğer bir deyişle, akademik ve profesyonel yaşantılarına Avrupa ve ABD’de devam edebilme olanağı yakalayacak olan Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi mezunları, ACEN akreditasyonu sonrasında yetkin bir sağlık çalışanı olarak uluslararası alandaki saygın sağlık kurum ve kuruluşlarında iş bulma imkânına kavuşacak.

Konuyla ilgili değerlendirmede bulunan Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayşe Ferda Ocakçı, gelişmiş ülkelerde mühendislik ve tıp gibi birçok disiplinin yanı sıra hemşirelik programlarında da akreditasyon sisteminden yararlanıldığına dikkat çekti. Akreditasyonla birlikte, Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi’nin Türkiye’de ilk kez uluslararası düzeyde akredite edilen Hemşirelik Lisans Programı’na sahip fakülte olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ocakçı şöyle konuştu: “ACEN hemşirelik konusunda uzmanlaşmış bir akreditasyon kuruluşu. ABD Eğitim Bakanlığı (USDE) ve Yüksek Öğretim Akreditasyon Konseyi (CHEA) tarafından tanınan kendi alanında tek akreditör durumunda. Doktora, yüksek lisans ve yüksek lisans sonrası sertifika, lisans ve ön lisans düzeyinde hemşirelik eğitimi veren kurumlar, programlarının akreditasyonu için ACEN’e başvuruda bulunabiliyor. Bu başvurular kurum değil, kurumun verdiği programın akredite edilmesi talebiyle yapılıyor. ACEN akreditasyonu bulunan okullardan mezun olan öğrenciler,

ABD eyaletlerinde çalışmak için yapılan Ulusal Lisans Sınavlarına (NCLEX) girebilecek düzeyde bir eğitim almış olarak mezun oluyor. Akreditasyon, akademik veya profesyonel iş yaşamlarına ABD’de devam etmek isteyenlerin, ulusal ya da uluslararası kuruluşlara fon başvurusunda ayrıcalık ve seçilme olanağı da sağlıyor. Ayrıca, sadece mezunlar değil, akademik kadro ve yöneticilerin gelişim gerektiren yönlerinin fark edilerek, profesyonel gelişim için fırsatlar yaratılarak daha nitelikli eğitim olanakları için zemin yaratılıyor. Çalışma hayatına atılan mezunlarımızın, iş alanlarının nitelik ve kapsamını artacak; mezunlarımız seçilen değil, seçen konuma da yükselmiş olacak. Lisansüstü eğitim almak isteyenler ise nitelikli okullara kabul edilme şansına kavuşacak.”

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Hakkında

Koç Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi Johns Hopkins Üniversitesi Hemşirelik Fakültesi ile işbirliği sonucunda 1999 yılında Hemşirelik Yüksekokulu olarak kurulmuştur. 2016-2017 Akademik Yılından itibaren Fakülte olarak yoluna devam eden okul, ulusal ve uluslararası düzeyde tanınan güçlü akademik kadrosuyla Topkapı Sağlık Bilimleri Kampüsü’ndeki modern binasında hizmet vermektedir. Çağdaş hizmet anlayışıyla faaliyet gösteren fakültenin, görsel-işitsel teknik donanımlı derslik ve konferans salonları, uygulayarak öğrenme olanağı sağlayan tam donanımlı simülasyon ve bilgisayar laboratuvarları, hemşirelik alanında zengin kaynakların yer aldığı bir kütüphanesi bulunmaktadır. Hemşirelik Fakültesi, öğrencilerine, Vehbi Koç Vakfı Sağlık Kuruluşlarında ve işbirliği yaptığı diğer kurumlarda, klinik eğitim ve saha eğitimi olanağı sağlamaktadır. Öğrencilerin evrensel standartlarda bakım verme ve sağlık sektöründe yenilikçi bir güç kaynağı olma sorumluluklarını almalarına da özen gösterilmektedir.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.